NASA InSighti maandur registreeris 4. mail Marsil tugeva värina. Selle magnituud oli hinnangute järgi 5. Nii oli see umbes kuus korda energiarikkam kui eelmine tuvastatud Marsil toimunud värin.
Mais toimunud värin ei kestnud sama kaua kui eelmine tugevaim värin, mis oli tuvastatav pooleteise tunni jooksul. See vältas siiski pool tundi, mis on palju pikem aeg kui neil värinail, mis Maal toimuvad. Kui meie mõistes oleks maavärin magnituudiga 5 pigem keskmine, siis Marsil ei toimu laamade liikumist ning seal on sellise tugevusega värin teoreetilise maksimumi lähedal. Vägevamalt punane planeet enam rappuda ei saakski. Maandur InSight on Marsil olnud üle kolme ja poole aasta. See laskus sinna novembris 2018 ja erinevalt kulguritest ei sõida see ringi, vaid püsib paigal. InSight uurib, mis Marsi pinna all toimub. See registreerib värinaid, planeedi sisetemperatuuri ja muud. Praeguseks on see registreerinud üle 1300 Marsi värina.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Viis meetrit – nii sügavale punasesse tolmu süüvib NASA maandur InSight, kui selle kuu lõpus planeedil maandub. InSight pole aga kaugeltki ainus. Järgmiste aastate jooksul jõuab Marsile täiesti uus põlvkond roboteid, mis tipptasemel puuride ja mobiilsete laboritega vallutavad planeedi viimased bastionid ning leiavad võib-olla lõpuks ka elu.
Marsil on külm nagu hundilaudas ja selle pinnale jõuab ohtrasti tervisele kahjulikku ioniseerivat kiirgust. Kas astronaudid jääksid sellistes tingimustes üldse ellu?
Jäämägede kiirtee, mänguhimuline vaal, võimalik elu Marsil... Vaata siit efektseid teadusfotosid.
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.