• 01.08.19, 14:41
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Teleskoobid jahivad energiarikkaid raadiosähvatusi

Ülivõimsad raadiokiirguse sähvatused kaugetest galaktikatest sisaldavad sellisel hulgal energiat, mis on võrdne Päikeselt 80 aasta jooksul lähtuva kiirgusega. Astronoomidel pole aimugi, mis neid põhjustab. Nende sünnikodu välja selgitamine on uute teleskoopide ülesanne.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kui inimsilm näeks valguse asemel seda, mida „näeb“ raadioteleskoop, paistaks taevas hoopis teistsugusena. Linnutee säraks märksa tugevamini, me näeksime gaasirõngaid, mis on pärit täheplahvatuste ümbert, ja gaasivooge, mis lähtuvad mustadest aukudest. Korrapäras­te vahedega kiirgaks üle kogu taeva võimsad raadiokiirguse sähvatused, mis kestaksid kõigest millisekundi murdosa jagu – näeksime pidevat vilkumist ja veiklemist.

Seotud lood

Lood
  • 01.04.21, 17:20
Kosmoloogid murravad pead: kus on ülejäänud universum?
Astronoomid otsisid seda 20 aastat. Praeguseks on nad välja selgitanud, kuidas on universumis nähtava aine mass jaotunud. See tähendab kõigest seda, et nüüd alles algab jaht ülejäänud 95 protsendile ainele, millest universum koosneb. Uus teleskoop keskendub suurimale tükile – tumeenergiale.
Lood
  • 01.07.22, 15:40
Raadiokiirgus pajatab universumi ajaloost
Järgmisel kümnel aastal kerkivad Lõuna-Aafrikasse ja Austraaliasse tuhanded antennid, mis üheskoos moodustavad maailma suurima raadioteleskoobi Square Kilometer Array ehk SKA. See hakkab kui üks suur kõrv kuulama pajatusi universumi ajaloost.
Lood
  • 01.02.21, 14:47
NASA silm Kuul näeb ajas tagasi Suure Pauguni
USA kosmoseagentuuril on kavas rajada Kuu tagakülje kraatrisse hiigelteleskoop, et uurida universumi sündi. Plaane, mille järgi tahetakse Kuu meile nähtamatu pool astronoomiaseadmetega üle külvata, on teisigi.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele