• 12.01.24, 06:48

Ai, mul on valus! Selle tunde olemasoluta ei saaks me üldse eladagi

Kui sa naela jalga astud, tunned teravat valusööstu. See tuleb sulle tegelikult ainult kasuks! Põhjalike geeniuuringute tulemusena oleme saanud teada, et võime valu tunda oleme pärinud kaugetelt esivanematel. Küllap ei saaks me valu tundmata üldse eladagi.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Rändame ajas ühte hetke 37 000 aastat tagasi. Noor mees kükitab liikumatult kivirahnu taga. Ta on pooleldi neandertallane, pooleldi nüüdisinimene ehk Homo sapiens. Temast kõigest mõne meetri kaugusel nohistab hiiglaslik mammut. Mees pole üksi, vaid temaga koos on vägevat londilist varitsemas ka ta hõimlased. Salgajuhi märguande peale tõstab noormees oda ja tormab pelgupaigast välja looma poole.

Seotud lood

Lood
  • 17.09.23, 13:07
Põrgulik sügelemine lõpeb alatiseks: kroonilise sügelemise all kannatajatele tuleb appi geeniravi
Kui sul kusagilt kiheleb-sügeleb, on peaaegu võimatu sügamata olla. Kroonilise sügelemise all kannatanud meeleheitel naisel läks olukord nii hulluks, et ta kratsis augu peanahka ja kolju­luusse, kuni jõudis ajuni välja. Selle jubeda juhtumi tõttu süvenesid teadlased sügelemisse põhjalikumalt ning nüüd on lootust, et peagi saab mõistatuslikku ja piinarikast sügelemis­tunnet kõrgetasemelise geeniraviga blokeerida.
Lood
  • 25.06.24, 06:51
Päris palju on kinni psüühikas: mõtle oma valu minema
Kui sa kardad süstlanõela, teeb selle torge sulle rohkem haiget. Uue meetodiga suudavad arstid otse meie ajju vaadata, et valu teket näha. On ilmnenud, et psüühika mängib valu kogemises palju suuremat rolli, kui seni arvatud. Psüühika mitte üksnes ei võimenda valu, vaid ajul on selle vastu ka parim ravim.
Lood
  • 06.01.24, 06:21
Lõpuks tuvastati kroonilist valu põhjustavad närvisignaalid
Avastus annab lootust, et leitakse ravi inimestele, kes kannatavad pideva sandistava valu käes.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele