• 08.12.23, 13:54

Need pingviinid uinuvad ööpäevas 10 000 korda

Inimeste puhul võib äkiline uinumine olla ohtlik, isegi kui uni kestab vaid mõne sekundi – näiteks siis, kui ootamatult suigatama juhtub autoroolis olija. Ent nagu selgub värskest teadusuuringust, uinuvad ja ärkavad Antarktikas ja Lõuna-Atlandi saartel elavad valjaspingviinid ööpäeva jooksul lausa enam kui 10 000 korda, et magada ülilühikesi unesutsakaid.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Valjaspingviinide (Pygoscelis antarcticus) ööpäevane unevajadus on umbes üksteist tundi. Nagu kirjutatakse äsja ajakirjas Science ilmunud teadusuuringus, magavad pingviinid üksteist tundi täis väga omapärasel moel, tehes keskmiselt nelja sekundi pikkusi uinakuid. See tähendabki, et nad uinuvad ja virguvad päevas tuhandeid kordi.

Seotud lood

Lood
  • 06.08.24, 06:03
Esimene veelind pingviin: lendamisest loobumine oli parim, mis temaga juhtus
Rohkem kui 60 miljonit aastat tagasi loobus pingviin lendamisest ning otsustas tatsamise ja ujumise kasuks. Nüüd teavad teadlased selle erakordse sammu põhjust. Pingviin haaras kinni ainulaadsest võimalusest, mille tulemusena sai temast üks maailmamere parimaid jahimehi.
Lood
  • 02.05.23, 08:58
Loomariik peidab une saladusi
Kõik imetajad peavad magama. Und vajavad linnud ja kaladki. Omal moel lasevad silma looja ka putukad ja ussid ning isegi ajuta meduusid tarduvad puhkeolekusse. Teadlased uurivad ka kõige primitiivsemaid loomi, et leida vastus küsimusele, miks me veedame kolmandiku oma elust teadvuseta olekus. Kuidas uni tekkis ja kas kõigil olendeil on vaja magada?
Lood
  • 24.10.23, 06:37
Kas on tõesti tõsi, et on olemas õhtu- ja hommikuinimesed?
Teinekord võib kuulda jutte hommiku- ja õhtuinimestest ehk lõokese või öökulli tüüpidest ning sellest, kumma inimrühma sekka keegi kuulub. Kas need kaks tüüpi on tõesti olemas või on see kõik lihtsalt müüt?
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele