• 02.05.23, 08:58

Loomariik peidab une saladusi

Kõik imetajad peavad magama. Und vajavad linnud ja kaladki. Omal moel lasevad silma looja ka putukad ja ussid ning isegi ajuta meduusid tarduvad puhkeolekusse. Teadlased uurivad ka kõige primitiivsemaid loomi, et leida vastus küsimusele, miks me veedame kolmandiku oma elust teadvuseta olekus. Kuidas uni tekkis ja kas kõigil olendeil on vaja magada?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Üle laboriruumide laotub öö. Ühes akvaariumis hoiab meduus end omapäraste pulseerivate liigutustega põhja vajumast. Kaks üliõpilast jälgivad hoolega looma ja panevad kirja iga tema keha kokkutõmbe. Mida pimedamaks laboris läheb, seda aeglasemaks jäävad meduusi kokkutõmbed. Lõpuks on päris pime ja paistab, et vee-elanik on unne suikunud. Seepeale äratavad üliõpilased meduusi üles, tekitades vees laineid.

Seotud lood

Lood
  • 30.04.24, 06:58
Reklaam unenägudesse? Nüüd saavad teadlased mõjutada, mida sa unes näed
Enamasti pole meist kellelgi kontrolli oma unenägude üle, ent õige varsti võib see muutuda. On välja töötatud meetod, mille abil suudavad teadlased suunata inimesi nägema und konkreetselt ette antud asjadest. Ettevõtted tunnevad unemaailma sisenemise vastu mõistagi suurt huvi.
Lood
  • 24.10.23, 06:37
Kas on tõesti tõsi, et on olemas õhtu- ja hommikuinimesed?
Teinekord võib kuulda jutte hommiku- ja õhtuinimestest ehk lõokese või öökulli tüüpidest ning sellest, kumma inimrühma sekka keegi kuulub. Kas need kaks tüüpi on tõesti olemas või on see kõik lihtsalt müüt?
Lood
  • 25.11.24, 05:51
Fantaasiarikkad tukastamisasendid: loomad magavad end edukaks
Fantaasiarikkad magamisasendid ja äärmuslik unerütm annavad looduse unimütsidele ellujäämisvõitluses eelise.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele