• 15.10.23, 06:25

Teadlased saadavad Tyranno­saurus rex’i haiglasse

Dinosauruste kivististel leidub rohkesti jälgi luumurdudest ning hamba- ja nakkushaigustest. Paleontoloogid on viimasel ajal hakanud kasutama ammu surnud hiidsisalike kivistisi uurides tänapäeva arstide tööriistu. Nii saab kümneid miljoneid aastaid tagasi surnud loomadele panna täpsed diagnoosid, et välja selgitada nende tervisehädad ja surma põhjused.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Sue tahab juua. Miski kolossaalse Tyrannosaurus rex’i suus ja kõris häirib teda – miski just­kui ummistaks ta kurku – ning ta liipab seetõttu jõe poole. Türanno­saurusel on tunne, nagu jäänuks talle kõrri kinni liiga suur lihatükk.

Seotud lood

Lood
  • 01.05.22, 16:48
Võimsa sauruse pisikestele käpakestele leiti uus selgitus
Ilmselt kuulsaima dinosauruseliigi Tyrannosaurus rex’i tavatult lühikesed esijäsemed on teadlastele pakkunud rohkelt peamurdmist. Kui T. rex ise oli võimsa keha, vägevate, sambaid meenutavate tagajäsemete ja tohutute lõugadega elukas, siis tema koomiliselt väikeste esijäsemete lühiduse põhjust on siiani pelgalt oletatud. Uus hüpotees pakub välja üsna ebahariliku põhjenduse.
Lood
  • 20.03.25, 05:35
Taimtoidulise dinosauruse suus kasvas elu jooksul kümneid tuhandeid hambaid
Teadlased on avastanud, et ühe dinosauruste alamseltsi liigid sõid nii palju, et nende hambad kulusid mõne kuuga. Seetõttu vajasid nad pidevalt uusi hambaid.
Lood
  • 10.01.24, 06:05
Salapärased ürgsuled sillutasid tee 26 miljardile tänapäeva kanale
Rohkem kui veerand sajandit pärast esimese sulgedega kaetud, ent tiivutu dinosauruse kivistise leidmist pingutavad teadlased ikka sulgede mõistatusliku tekke väljaselgitamise nimel. Vastuoluliste leidude erinev tõlgendamine võib lõppeda sellega, et kogu dinosauruste sugupuu on vaja ümber teha.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele