Kui vulkaan Hunga Tonga – Hunga Ha’apai 2022. aasta jaanuaris purskama hakkas, oli selle tekitatud mürinat kuulda väidetavasti Alaska poolsaarelgi. Kas see on tõesti võimalik?
Vulkaanipursked võivad olla nii võimsad, et tekitavad sellise lööklaine, mis levib läbi atmosfääri ja kostab mitme tuhande kilomeetri kaugusele. Nii juhtus 15. jaanuaril 2022, kui Vaikses ookeanis Tonga lähistel hakkas purskama veealune vulkaan Hunga Tonga – Hunga Ha’apai. Vulkaan alustas niisuguse ilmkärakaga, et selle kõma registreeriti tõepoolest isegi Alaskal Anchorage’is ja Fairbanksis ehk umbes 9000 kilomeetri kaugusel vulkaanist. Purske ajal Tonga saarel olnud inimesed kirjeldasid valjusid helisid nii, nagu oleksid võimsad pommid plahvatanud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuus Aleuudi saarestikus asuvat tulemäge on arvatavasti maapõues varitseva supervulkaani väikesed ventiilid. Põhja-Ameerika on seega saanud juurde veel ühe koletise, mis võib matta Kanada tuha alla ning paisata terve Maa jääaega.
Kuidas toimuks Yellowstone’i all oleva supervulkaani purse ning millised oleksid selle tagajärjed USAle ja ülejäänud maailmale?
Maailma üht aktiivsemat vulkaani – Etnat – kardetakse küll selle pursete pärast, aga mõõtmised näitavad, et tegelikult teeb tulemäe ohtlikumaks hoopis gravitatsiooni mõju sellele. Etna libiseb Vahemerre.
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.