• 01.04.23, 15:30

Kui saastavad on küttekolded?

Vanu maju on meil ohtrasti ja paljudes nendest köetakse ahje vanaviisi. Mida tähendab ahiküte õhusaaste ja kliima soojenemise seisukohast?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
2021. aastal selgus Taani tehnika­instituudis tehtud uuringust, et elamu­piirkonnas, kus on palju küttekoldeid, suureneb õhu ülipeente osakeste sisaldus kütmise ajal keskmiselt 20 protsendi võrra. Seega on ahjurikka piirkonna õhureostus sama suur kui mõne suurlinna liiklus­tihedal tänaval.

Seotud lood

Lood
  • 26.06.23, 07:50
Palavam kliima tähendab kehvemat õhku
Iga päev paiskub inimtegevuse tagajärjel õhku tonnide kaupa süsihappe­gaasi. See vallandab ahelreaktsiooni, mis saastab atmosfääri ning tapab igal aastal seitse miljonit inimest. Peagi aitavad meil õhku puhastada mobiilsed filtrid ja sudu neelav asfalt.
Lood
  • 01.01.23, 21:28
Eesti õhk on etem kui kümne aasta eest
Tartu ülikooli teadlaste ja Eesti keskkonnauuringute keskuse koostöös tehtud uuring näitas, et õhukvaliteet Eestis on viimase kümnendiga pea veerandi võrra paranenud ning halb mõju tervisele vähenenud. Siiski põhjustasid õhusaaste peenosakesed ja lämmastikdioksiid 2020. aastal Eestis üle tuhande varajase surma.
Lood
  • 25.02.24, 06:36
Vanad söejaamad asuvad keskkonna kaitsele
Kivisöeelektrijaamad saastavad, on ajale jalgu jäänud ja meie kodu­planeedile üleüldse väga halvad, kuid energiaallikana ja keskkonna arengus võivad need mängida olulist rolli. Mõne lihtsa kohanduse abil võivad vanad jaamad anda meile nimelt nii palju kliima­sõbralikku elektrienergiat, kui vaja.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele