Vana Egiptus oli tuntud kõikvõimalike lõhnaainete ja parfüümide poolest, mida seal toodeti. Teadlased proovisid taasluua üht niisugust parfüümi, mida võis 1. sajandil eKr kasutada tuntud valitsejanna Kleopatra.
Nagu teadusajakirjas Near Eastern Archeology ilmunud töös öeldakse, üllitati õige pea pärast Kleopatra (õieti Kleopatra VII, sama nimega valitsejaid oli teisigi, aga tema oli olulisim) surma aastal 30 eKr raamat, milles olid kirjas lõhnaainete retseptid, mida äsja lahkunud valitsejanna oli kasutanud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui varakult õppisid inimesed tundma kosmeetikavahendeid ning millest need toona koosnesid?
Klassikaliste, ammu tuntud maitsete nagu magus, soolane, hapu ja kibe juurde on viimastel aastakümnetel lisandunud mekk nimega umami, mida võib tunda sojakastmes ja tomateis. Nüüd ütlevad Lõuna-California ülikooli teadlased, et eksisteerida võib veel ka kuues maitse, mida võib tunda Põhjamaades populaarsetes soolastes lagritsakommides.
Oleme ausad ja otsekohesed: su suu haiseb, su kaenlaalused haisevad ja ka su kubemepiirkonnal on oma lõhn. Teisisõnu, sinu keha lõhnab ning miski ei aita – palaval suvepäeval on see muidugi eriti ilmne. Kehalõhn on siiski palju enamat kui lihtsalt tüütus. Keegi teine ei lõhna samamoodi nagu sina. Sulle ainuomane lõhn kõneleb sellest, kes sa oled ja kust tuled. Vähe sellest, sinu lõhn võib päästa ka su elu.
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.