Hästi säilinud jalajäljed tõendavad, et inimesed vallutasid Ameerika 7000 aastat varem, kui teadlased on siiani arvanud. Ilmselt jõuti uude ilmajakku meritsi.

- © National Park Service / ZUMA Press Wire / Ritzau Scanpix
60 uskumatult hästi säilinud jalajälge on andnud teadlastele seni kindlaima tõendi selle kohta, et inimene jõudis Ameerikasse palju varem, kui väidab traditsiooniline teooria. Kaua on arvatud, et inimene jõudis Ameerikasse 13 500 kuni 16 000 aastat tagasi, mil jääaja haare oli üle maailma lõdvenemas. Viimaste aastate leiud on seda seisukohta ümber lükkamas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Uued leiud näitavad, et Araabia poolsaarel kunagi valitsenud niiske kliima tekitas oaase, mida iidsed inimesed Aafrikast välja rännates ära kasutasid. Leiud näitavad ka nende täpsemat liikumisteed.
Tihedasti ümber keha hoidvad karusnahksed riided kaitsesid hästi jääajal valitsenud külma eest. Tänu uutele arheoloogilistele leidudele ja täpsetele DNA-analüüsidele on teadlastel kujunemas pilt jääaja inimeste igapäevaelust. Sellest ilmneb, et mitu tarka valikut andsid meile sel kõledal ajastul olulise eelise konkureerivate liikide ees.
Polüneesia on rohkem kui tuhandest saarest koosnev piirkond Vaikses ookeanis, mis on enam-vähem kolmnurga kujuga, ulatudes Hawaii saartest põhjas Uus-Meremaani edelas ja Lihavõttesaareni kagus. Teadlastele on püsinud Polüneesia asustamise lugu kaua mõistatuslikuna ning sageli on õhus olnud küsimus, kas polüneeslastel võis olla ka muistsete lõunaameeriklastega mingisugune kontakt.
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.