• 01.02.22, 15:23

Kas vanad tuulegeneraatorid on reostusoht?

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kuigi tuuleenergia on taastuvatest energiaallikatest kõige puhtam, on vanade tuulikute jäätmed planeedile koormaks. Nii näitab suur uuring, mille tegi Taani tehnikaülikooli insener Leon Mišnajevski. Uuring avaldati 2021. aasta veebruaris teadus­ajakirjas Materials.
Peamine jäätmeprobleem on just rootorilabad. Need annavad esimesena alla tavaliselt 20–25 aastat pärast tuuliku käiku laskmist ja kuluvad ära enamasti õhus lendleva õietolmu ja liiva tõttu. Tuulikulabad on tihti valmistatud mitmest omavahel liidetud materjalikihist, mistõttu on üksikuid komponente raske eraldada ja taaskasutada. Üksainus laba võib koosneda näiteks kõvast plastist, klaaskiust ja balsapuidust või PVCst, süsinikkiust ja vahust või veel mõnest kolmandast kombinatsioonist.

Seotud lood

Lood
  • 10.11.23, 05:07
Kui kiiresti teenib tuule­generaator end tagasi?
Tuulegeneraatoreid mainitakse tihti kui lahendust energiakriisile. Kas tuuliku tootmisega kaasneva saaste kogus on suurem kui roheenergia tootmisega kaasneva saaste vähenemine?
Lood
  • 10.04.24, 07:32
Kui pika aja jooksul suudab tuulegeneraator oma CO2-võla tagasi maksta?
Lood
  • 02.03.23, 12:43
Uudsed hiiglaslikud tuulegeneraatorid näevad välja nagu mikseri visplid
Kui EL tahab 2050. aastaks olla kliimaneutraalne, on selles oluline roll tuuleenergial. Selle eesmärgi poole aitab nüüd kiiremal sammul edasi liikuda üks vana disain, mis kõige rohkem meenutab ühe köögi­tarviku osa.
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele