• 01.11.21, 13:31

Korrapäratu liikumine annab lõputult energiat

Kiht omapead jäetud süsinikuaatomeid – ja ühtäkki elekter. Füüsikud pidasid 50 aastat võimatuks ammutada energiat aatomite soojusliikumisest, aga nüüd on uudse tehnoloogia abil välja töötatud vooluallikas, mis erinevalt patareidest võib igavesti energiat anda.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kujutle akut, mida ei pea kunagi laadima, vaid mis annab elektrit igavesti. See kõlab nagu ulme, ent USA Arkansase ülikooli teadlased on just sellise leiutisega hakkama saanud. Nad on valmistanud kiibi, mis saab energiat erilise süsinik­materjali grafeeni aatomite soojusliikumisest. Saada­vat energiat võiks kasutada selleks, et anda energiat (esialgu) väikestele elektriseadmetele.

Seotud lood

Lood
  • 06.10.23, 06:27
Seletame lahti: mis imematerjal see grafeen on?
Grafeeni on nimetatud imematerjaliks, kuna see on ülitugev, olles samal ajal uskumatult õhuke. Kui õhuke see õieti on ja kuidas see nii tugev olla saab?
Lood
  • 01.10.20, 15:05
Läbipaistev päikesepaneel muudab rohelise energia nähtamatuks
Ammusest ajast tuntud illusionisti silmapetet kasutades lõi leiutaja materjali, mis teeb nähtamatuks inimesed, sõidukid ja hooned. See võlukeep võib ka kolmekordistada päikeseelementide tootlikkust.
Lood
  • 01.10.21, 12:38
Osakesed nihutavad suurima kiiruse piire
Nii nagu sportlased püstitavad uusi rekordeid, sunnivad teadlased väikseimaid osakesi äärmustesse. Katsetes on selgunud, et helil on absoluutne tippkiirus ning mööda on võimalik minna valgusestki. Skaala teises otsas on teadlastel õnnestunud aatomid peaaegu seiskuma sundida.
Lood
  • 04.03.25, 05:03
Su koduaed kubiseb pisikestest põnevatest koletistest
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele