Kas haige või terve? Peagi pannakse diagnoose, lastes elektroonsel „ninal“ nuusutada inimese hingeõhku. Uus meetod seob teatud lõhnad haigustega. Mõnd lõhna suudame ka oma ninaga tunda.
Pensionile jäänud meditsiiniõde Joy Milne nuusutab keskendunult valget higist T-särki. Ta otsib üht erilist lõhna – see on higilõhn, millesse on põimitud puidu- ja muskusenoote. Esimest korda märkas ta seda lõhna oma mehel, kes põeb Parkinsoni tõbe. Kui Milne on nuusutanud ja lõhna järgi otsustanud, kas T-särgi kandja on haige või terve, antakse talle järgmine särk. Katse jätkub, kuni ta on oma nina torganud tosinasse T-särki, millest kuut on kandnud Parkinsoni tõve patsiendid ja ülejäänuid terved inimesed. Milne’i terav nina sordib särgid kahte rühma: tervete ja haigete omasse. Ja kõigil puhkudel osutub ta „ninadiagnoos“ õigeks, kui välja arvata üks inimene tervete kontrollrühmast, kelle ta diagnoosib Parkinsoni tõve haigeks. Tegemist ei ole siiski mingi mustkunstiga.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Oleme ausad ja otsekohesed: su suu haiseb, su kaenlaalused haisevad ja ka su kubemepiirkonnal on oma lõhn. Teisisõnu, sinu keha lõhnab ning miski ei aita – palaval suvepäeval on see muidugi eriti ilmne. Kehalõhn on siiski palju enamat kui lihtsalt tüütus. Keegi teine ei lõhna samamoodi nagu sina. Sulle ainuomane lõhn kõneleb sellest, kes sa oled ja kust tuled. Vähe sellest, sinu lõhn võib päästa ka su elu.
Nii, nagu su hääl võib peegeldada su meeleolu, võib see aidata panna ka diagnoosi. Edaspidi analüüsib tehisintellekt nutitelefonis hääleproove, et teha kindlaks, kas sa oled haige.
Mis täpselt paneb rooja haisema? Kas see, kui sa tunned haisu, tähendab, et roojaosakesed on tõesti jõudnud su ninna?
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.