Mereteadlased uurisid Eesti vetes leiduvaid metallimugulaid
Eesti, Norra, Poola ja Rootsi mereteadlased keskendusid ühisel ekspeditsioonil Soome lahel Vaindloo saare lähedal 50-80 meetri sügavusel merepõhjas asuvate raua-mangaani mugulate tekke uurimisele.
Eesti Geoloogiateenistuse eestvedamisel toimunud uurimiseretk viidi läbi Riigilaevastiku mitmeotstarbelise laevaga EVA-316. Lisaks mugulatele uuriti laiemaltki keskkonna ökoloogilisi tingimusi, samuti hinnati reostuse ja inimtegevuse mõju Soome lahe keskkonnale.
Hoolimata aastakümneid kestnud pingutustest pole teadlastel seni õnnestunud puurida puurauku, mis ulatuks Maa vahevöösse. See algab 30–70 km sügavusel maakoore all. Nüüd on leitud Atlandi ookeani keskosast vahevöösse palju lühem tee. Miks on see kiht teadlastele oluline ja miks on meie koduplaneedi kivisest koorikust läbi närida nii keeruline?
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.