• 01.04.22, 23:30

Ajju torgatud naaskel tegi inimesest zombi

1930ndail võeti kasutusele võikavõitu neurokirurgia meetod lobotoomia, mis väideti aitavat leevendada paljusid vaimseid häireid, depressioonist skisofreeniani.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Lobotoomia on kirurgiline sekkumine (operatsioon oleks praegust ajukirurgia taset arvestades selle kohta palju öeldud) psüühiliste vaevustega inimese ajju. Aju valge­olluse järgi on seda nimetatud ka leuko­toomiaks (kr leuko – „valge“). Lobo­toomia käigus lõigatakse üsna toorelt läbi ühendusteed patsiendi aju otsmikusagarate ja talamuste vahel.

Seotud lood

Lood
  • 25.01.25, 05:56
Suur tapja aatompomm on päästnud palju elusid
Tuumapomm ähvardab meid maamunalt hävitada. Ometi sündis selle tapariista loomise käigus ka tuumameditsiin, mis on päästnud rohkem elusid, kui pomm võtnud.
Lood
  • 01.07.17, 14:47
Robotkirurgi käsi ei värise
Esimest korda ajaloos teostas robot operatsiooni nii kindla käega, et vilunud kirurgid peavad tunnistama lüüasaamist. Tänu sellele läbimurdele usuvad teadlased, et tulevikus võtavad robotid skalpelli arstidelt täiesti üle, opereerides patsiente neist kiiremini, täpsemini ja valutumalt.
Lood
  • 20.02.24, 16:03
Neuralinki kiibi ajju saanud inimene suudab mõtte jõul arvutihiirt juhtida
Mitmetes tehnoloogiavaldkondades tegutseva ettevõtja Elon Muski ettevõte Neuralink teatas jaanuaris, et nad on siiranud esmakordselt inimajju kiibi, et testida ja demonstreerida erinevate seadmete mõtte jõul juhtimise võimalikkust. Nüüd paistab, et kiip töötab, nagu peab. 
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele