• 01.07.18, 06:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Enesetapp kosmoses: kosmoseaparaadid hävitavad end ise

Planeeritud allakukkumised, ja ka lihtsalt ebaõnn on hukutanud palju kosmosesonde. Kuid need ei ole oma elu ohverdanud asjata. Isegi veel surmaheitluses koguvad sõidukid andmeid ja katsetavad hulljulgeid manöövreid. Nüüd on kord Juno käes, mis triivib surma poole Jupiteri atmosfääris.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Juno sööstab kiirusega 200 000 km/h Jupiteri atmosfääri. Lend tihedas atmosfääris raputab sondi tugevalt ja lõpuks süttib see eralduva soojuse toimel. Juno vannub mõne minuti pärast alla ja plahvatab. Selline kurb lõpp seisab tänavu juulis ees NASA uurimisalusel, mis on kaks aastat tiirelnud Päikese­süsteemi suurima planeedi ümber. Junolt oodatakse enesetappu.

Seotud lood

Lood
  • 24.06.23, 07:35
Elu otsimine Veenusel: kes küll võiks sealses põrgus elada?
Temperatuur on seal nii kõrge, et plii hakkab sulama. Rõhk planeedi pinnal on võrreldav rõhuga kilomeetri sügavusel ookeani põhjas. Veenus on Päikese­süsteemis üks ebasõbralikumaid kohti, aga teadlased arvavad, et ses põrgus võib siiski eksisteerida erakordselt visa elu. Selle välja selgitamiseks saadetakse teele kosmosesond.
Lood
  • 01.09.18, 12:42
Mehaaniline kulgur vallutab Veenuse
Sulatav kuumus ja purustav rõhk on lõpetanud kõik senised Veenuse missioonid. Nüüd on välja mõeldud visa mehaaniline kulgur, mis suudab Veenuse olusid taluda.
Lood
  • 01.05.18, 20:22
Soomustatud sond puudutab Päikest
Päikese atmosfäär on kuumem kui selle pind, kuid see ei klapi füüsikaseadustega. Seepärast saadab NASA esimest korda sondi otse plasmapõrgusse, et lahendada meie tähe viimased kuumad mõistatused.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele