Puidujääkidest saab tööstusele kahte kõrgeväärtuslikku toodet.

- © Mari Luud / Eesti maaülikool
2025. aasta jaanuaris algas Eesti maaülikoolis viieaastane teadusprojekt, mille käigus hakatakse puidu- ja põllumajandussaaduste jääkidest tootma kahte kõrgeväärtuslikku toodet: ligniin-deferoksamiini (LDFO) ja furaandikarboksüülhapet (FDCA). Eesmärk on leida rohelisi alternatiive traditsioonilistele fossiilsetele ressurssidele, pakkudes lahendusi nii ravimitööstusele kui ka plastitootmisele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Saepuru on üks suurema mahuga jääkmaterjale, mis jääb Eestis toimuval tootmisel üle. Mida sellega peale hakata? TalTechi hargettevõte ÄIO asutajad Nemailla Bonturi ja Petri-Jaan Lahtvee leidsid sellele küsimusele vastuse ning leiutasid saepurust valmistatud toiduaine.
Kui see roheline mineraal maailma liivarandadele laotada, on sel potentsiaali eemaldada kogu süsinikdioksiid, mis ühe aastaga inimtegevuse tagajärjel tekib. Nõnda arvab idee taga olev USA firma.
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.