• 20.02.25, 05:23

Sinu elustiil jätab su geenidele püsiva jälje

DNA on iga organismi täpne retsept – ning samas ei ole ka. Isegi geneetiliselt identsed kaksikud võivad inimestena olla väga erinevad ja põhjuseks on epigeneetilised protsessid. See tähendab, et toitumise, ravimite ja keskkonna mõjud võivad muuta osa geene passiivseks, ent teisi aktiveerida sedavõrd, et need piltlikult öeldes lausa särisevad.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Epigeneetilised uuringud on näidanud, et sa ei ole üksnes oma vanematelt päritud geenide summa. Sinu geene võivad muuta ka keskkond ja eluviis ning isegi sedavõrd palju, et need muutused kanduvad edasi järgmisele põlvkonnale. Sa võid oma elus tehtud valikutega kujundada seda, milline hakkab olema sinu lapse geneetiline baas.

Seotud lood

Lood
  • 27.09.23, 06:34
Nagu loterii: peale vanemate ja keskkonna mõjutab isiksuse kujunemist ka juhus
Rohkem kui kolmandikku meie isiksusest ei ole võimalik selgitada geenide või kasvukeskkonnaga. Teadlased leiavad, et aju arengu ajal toimuvad juhuslikud sündmused määravad selle, missugusteks inimesteks me kujuneme.
Lood
  • 19.10.23, 06:47
Inimkeha areneb aina edasi: aju kahaneb, silmad suurenevad, luud nõrgenevad
Liigsed kehaosad lendavad evolutsiooni ajaloo prügikasti ja uute ülesannete täitmiseks kujunevad välja uut moodi organid. Inimese evolutsioon on sisse pannud viienda käigu ning inimkeha areneb kiiremini kui kunagi varem.
Lood
  • 01.08.18, 11:09
Elu tähestikule lisandus kaks uut tähte
Teadlased lisasid elu muidu püsivale koodile ehk DNA koodile kaks uut tähte. Nende kahe uue tähega saab kujundada seniolematuid eluvorme, mis on mõeldud maamiinide tuvastamiseks ja õhu puhastamiseks.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele