• 21.12.23, 06:27

Kui palju energiat sisaldab kasutatud tuumkütus?

Kuigi tuumajaamade kasutatud kütusevardaid nimetatakse radioaktiivseteks jäätmeteks, on neis veel alles energiat. Kui palju seda on ja kas seda annab kasutada?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Et kasutada tuumkütust energiaallikana, tuleb esile kutsuda raskete aatomituumade lõhustumine. Tavaliselt kasutatakse kütusena uraani raskeid isotoope. Lõhustumine toimub, kui isotoobi tuuma tabab neutron. Siis laguneb uraani isotoop uuteks elementideks, enamasti baariumiks ja krüptooniks, ning vabanevad neutronid, mis oma­korda tabavad ja lõhustavad uusi aatomeid. Lõhustumisel vabaneb ka seoseenergia, mille soojuslikku osa saab kasutada näiteks elektri tootmiseks.

Seotud lood

Lood
  • 01.04.22, 17:10
Tuumapraam toob puhta elektri
Uutel, nn sulasoolreaktoritel põhinevad tuumajaamad on väga väikesed ning neid on võimalik paigaldada praamidele. Niisugune ujuv tuumajaam (või -praam) saab silduda suurlinna kai äärde ja varustada linna energiaga, kui päikese- ja tuuleenergiast ei piisa.
Lood
  • 01.06.21, 07:43
Merepõhjas varitseb radioaktiivne katastroof
Sügaval merepõhjas lebab kaks tiksuvat radioaktiivset pommi – külma sõja päevil põhja vajunud roostetanud tuumaallvee­laevad. Insenerid plaanivad need kaks vrakki hulljulge täppis­manöövri ja spetsiaalselt selleks ehitatud katamaraaniga üles hiivata, enne kui need koost lagunevad ning katastroofi põhjustavad.
Lood
  • 20.03.24, 06:30
Kas Maa atmosfäär võib süttida?
Vaatasin hiljuti Christopher Nolani filmi „Oppen­heimer“. Suurepärane film. Seal arutlevad teadlased ja sõjaväelased paaris stseenis võimaluse üle, kas loodav aatomipomm võiks süüdata Maa atmosfääri. Teadagi, mis siis juhtuks. Peaaegu kõik elav häviks!
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele