• 19.12.23, 14:36

Melanoomivaktsiin võib kasutusele tulla juba mõne aasta pärast

Ravimitootjad Moderna ja Merck andsid teada, et loodavad lähiaastatel kasutusele võtta nahavähi eriti agressiivse vormi melanoomi vastase vaktsiini.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Nahavähki haigestunute arv on viimastel aastakümnetel suurenenud, kaasa arvatud nooremate inimeste seas. Kuigi melanoom, rahvasuus tuntud ka kui sünnimärgi-vähk, moodustab kõigist nahavähi juhtumitest väikese osa, on selle agressiivse vähivormi südametunnistusel suur osa kõigist nahavähiga seotud surmadest. Näiteks 2020. aastal pandi maailmas umbes 325 000 melanoomi diagnoosi ja registreeriti 57 000 sellest nahavähi vormist põhjustatud surma.

Seotud lood

Lood
  • 08.04.25, 06:09
5 müüti vaktsiinide kohta
„Vaktsiinidel on ohtlikud kõrvalmõjud.“ Niisuguseid müüte ringleb vaktsiinide kohta palju. Tegelikult on vaktsiinidega seotud riskid minimaalsed, võrreldes jubedate haigustega, mille eest need kaitsevad.
Lood
  • 04.07.24, 06:36
mRNA vaktsiin: tõhus abiline ränga tõve vastu
mRNA-vaktsiinid on meditsiiniline läbimurre. Need vaktsiinid muudavad keha enda rakud ravimitehasteks. Võitlus koroonaviirusega oli esimene, mille mRNA-vaktsiinid meil võita aitasid, kuid sama tüüpi vaktsiine saab kasutada ka nende haiguste vastu, mis aastast aastasse nõuavad kõige rohkem elusid.
Lood
  • 27.01.23, 08:07
Vaktsiin levib ise ilma nõela pistmata
Teadlased üritavad välja töötada vaktsiine, mis levivad ühelt isendilt teisele samamoodi nagu viirus, ilma et oleks tarvis süstida. See võib olla meetod, millega hoida ära pandeemiaid, enne kui need õieti alatagi jõuavad.
Lood
  • 04.03.25, 05:03
Su koduaed kubiseb pisikestest põnevatest koletistest
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele