• 28.05.23, 07:38

Palaval Maal napib joogivett

Maa kasvav rahvaarv toob endaga kaasa joogivee nappuse ja kliimamuutus teeb „janu“ aina hullemaks. Kuumalained kuivatavad järvi ja paduvihmad kannavad joogivette prahti. Ometi on juba praegu insenertehnilisi lahendusi, mis võivad olukorda leevendada.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Rekordkõrge temperatuuri tõttu sulas 2022. aastal ühe suvepäevaga kuus kuupkilomeetrit Gröönimaa liustikujääd. See teeb 6000 miljardit liitrit magedat vett, millest oleks rohkem kui küll, et katta terve Maa elanikkonna kogu suve veetarvidus. Hoolimata sulavast polaarjääst, kahanevatest liustikest ja üha vägevamatest vihmavalingutest on puhas vesi globaalses kontekstis suure nõudlusega kaup. Igal neljandal maailma­kodanikul ei ole juurdepääsu puhtale joogi­veele. Veepuudus maksab rohkem kui miljoni inimese elu aastas ning ühes rütmis kliimamuutustega muutub see probleem aina tõsisemaks.

Seotud lood

Lood
  • 10.11.23, 02:06
99 suurlinna üle maailma on tõsises uppumisohus
Teadlaste sõnul on kolm peamist põhjust, miks terve hulk rannikul asuvaid suurlinnu, milles kokku elab üle 200 miljoni inimese, uppumisohus on. Maailmamere veetaseme tõus pole sugugi ainus põhjus, vaid osa komplekssest probleemist.
Lood
  • 01.02.22, 12:42
Erakordsed kõrghooned päästavad planeedi
Geneetiliselt muundatud puudest kasvavad pilvelõhkujad ja elamu­moodulid, mis kasvavad kui seened linna hoonete vahelises ruumis. Arhitektuuriajakirja eVolo korraldatud võistlusel premeeritakse kõige meeletumaid pilvelõhkujatega seotud ideid. Mõni neist võib muuta Maa rohelisemaks ja mõni võib aidata lahendada elanikkonna pideva kasvamisega seotud probleeme.
Lood
  • 01.05.20, 10:06
Insenerid pigistavad Maast joogivett välja
Närtsinud taimed, lämmatavad tolmupilved ja tühjalt kõmisevad veetorud – kolmandikul planeedi elanikkonnast on juba puhta joogiveega probleeme. Uudsed membraanid ja imepulber võivad siin appi tulla.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele