• 16.04.23, 07:17

Kuidas toimib aevastamine?

Kuidas inimene aevastab? Kas aevastuse tagasihoidmine on ohtlik?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Me tunneme, kuidas ninas miski kõditab, ning veidi aja pärast tuleb ... atsihh! Aevastus­refleks on oluline, et me vabaneksime hingamis­teedes leiduvatest segajatest ja võõrkehadest, olgu need siis karvad või tolm. Samuti saame nii lahti kahjulikest haigusi tekitavatest mikro­organismidest. Näiteks heinapalavikku põdevaid inimesi ärritab ja segab see refleks tugevasti. Mõnele, näiteks neile, kel on diagnoositud õhkrind ehk pneumotooraks või aneurüsm ehk arteri­laiend, mis võib lõhkeda, võib aevastamine osutu­da isegi eluohtlikuks.

Seotud lood

Lood
  • 01.07.22, 08:10
Sa hingad liiga tihti
Suurem osa inimesi hingab 12–16 korda minutis. Seda on kaks korda enam, kui tegelikult tarvis on. Uute uuringute tulemused näitavad, et harv, aeglane ja sügav hingamine mõjutab aju nii, et meil on parem tuju ja tervis ning me elame kauem.
Lood
  • 01.03.22, 14:58
Miks tuleb mul naerdes pissihäda?
Tunnen vahel, et ma teen kohe püksi, kui keegi midagi tõeliselt naljakat ütleb ja ma lõkerdama hakkan. Kas see on normaalne ja kas selle vastu saab midagi ette võtta?
Lood
  • 31.12.24, 05:01
Higihaisu saab vähendada
Tööd või trenni tehes on mõnus higi valada, kuid mõnele inimesele valmistab liigne higistamine rohkesti ebameeldivusi. Nüüd oskavad arstid higi tootmist vähendada või eemaldada halva higilõhna, kandes patsiendile üle teise inimese baktereid.
Lood
  • 01.04.20, 13:27
DNA andis ürgsele tüdrukule näo
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele