• 29.01.23, 14:52

Miks me kardame pimedust?

Enamik lapsi pelgab pimedust, aga see võib ärevust või ebakindlust tekitada ka täiskasvanutel. Kust pärineb pimedusehirm?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
21. sajandi kõrgtehnoloogilises maailmas võib pimedusekartus tunduda ebaratsionaalse ja põhjendamatuna. Skotofoobia ehk haigusliku pimeduse­pelguse juured on meie arenguloos. See hirm tagas meie liigi säilimise.

Seotud lood

Lood
  • 13.11.24, 05:02
Kas võin jääda pimedaks, kui lähen kottpimedast ereda päikesevalguse kätte?
Olen kuulnud, et kurjategijad jäid krooniliselt pimedaks, kui nad viidi pimedast vangi­kongist ereda päikesevalguse kätte. Kas see on võimalik?
Lood
  • 03.07.23, 12:16
Teadlased leidsid uinumishäirete probleemile uue lahenduse
USA uurijad jälgisid kolm aastat rohkem kui 500 inimest. Taas sai kinnitust, et eriti suurt rolli meie magama jäämise kiiruses mängib üks kindel tegur.
Lood
  • 22.01.24, 06:45
Mis on hämarik ja mis toimub sellel ajal nägemisega?
Hämarik on see ööpäeva osa, mis on kohe pärast päikeseloojangut ja vahetult enne päikesetõusu. Siis pole nii pime kui öösel, kuid valgust napib. Õhtune hämarik on eha, hommikust nimetatakse koiduks.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele