• 01.11.22, 11:35

Teekond Maa tuuma kulgeb kosmose kaudu

Kui automaatjaam Psyche lendab kosmosesse, siis piltlikult rändab see samal ajal ka sügavale Maa sisemusse. See metallasteroid on äravahetamiseni Maa tuuma pisikese versiooni sarnane ning seda uurides võime me teada saada üht-teist ka oma planeedi südames toimuva kohta. Maa päris tuumani ei suuda me praegu siiski küünitada.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Prantsuse kuulsa kirjaniku Jules Verne’i jutustuses „Reis maakera südamesse“ laskub hullumeelne professor Otto Lidenbrock koos oma ettevaatliku vennapoja Axeli ja giid Hansuga Islandil asuva vulkaani kaudu Maa keskmesse. Pärast paljusid ohtlikke seiklusi süljatakse kolmik Itaalias asuva vulkaani kaudu jälle maa­pinnale.

Seotud lood

Lood
  • 01.01.21, 17:04
Teooria elu tekkest: taevakivid andsid Maale esmaabi
Neli miljardit aastat vana Grööni kivimi keemiline sõrmejälg aitab lahendada ühe suurema, elu tekkega seotud mõistatuse. Nüüd teame, kuidas süsinik ja vesi muutsid Maa elamiskõlblikuks. See avastus võib aidata meil jälile saada ka sellele, kuidas otsida elu mujalt universumist.
Lood
  • 07.07.24, 06:13
Kuidas tekkis Maal leiduv vesi?
Elu planeedil Maa sõltub veest, aga kust ja kuidas see siia sai?
Lood
  • 09.02.24, 06:07
Päikesesüsteemist vanemad tolmukübemed räägivad meile palju Universumi ajaloost
Nii Linnuteel kui ka galaktikate­vahelises tühjuses keerlevad mikroskoopilised tolmukübemed. Ilma tolmuta poleks sündinud ei Päikesesüsteemi ega Maad. 2020. aastal leidsid teadlased esimest korda sellise ürgkübeme, mis on meie süsteemist palju vanem.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele