• 01.06.22, 14:39

Avastati esimene teises galaktikas asuv planeet

Otsides väikesi variatsioone kauge tähesüsteemi emiteeritavast röntgenikiirgusest, avastasid teadlased ühest miljonite valgusaastate kaugusel asuvast galaktikast ootamatult planeedi.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Viimase 30 aastaga on astronoomid avastanud üle 5000 planeedi, mis tiirlevad ümber mõne teise tähe kui Päike. Planeedi M51-ULS-1b avastamine on sellegi­poolest suur sensatsioon. Nimelt on see esime­ne selline avastatud eksoplaneet, mis asub mõnes teises galaktikas, mitte meie oma Linnuteel. M51-ULS-1b tiirleb ümber kaksiktähe, mis asub Veekeerise galaktikas (tuntud ka kui Messier 51a), Maast 28 miljoni valgusaasta kaugusel.

Seotud lood

Lood
  • 01.05.19, 13:06
Astronoomid otsivad elu kaugetelt kuudelt
Päikesesüsteemis võib elu leiduda ühelainsal planeedil, aga tervelt neljal kuul. Niisugune vahekord võib kehtida ka väljaspool Päikesesüsteemi ja seepärast on astronoomid viimastel aastatel kaugeid planeete uurides seadnud üheks eesmärgiks välja selgitada, kas neil võib ehk mõni kaaslanegi olla. Siiani on otsingud olnud edutud, kuid vast õige pea kinnitatakse esimese kauge kuu olemasolu. See taevakeha kuulub Maast 8000 valgusaasta kaugusel asuvasse planeedisüsteemi.
Lood
  • 11.06.23, 07:29
Meie kosmilisest lähikonnast leiti kaks Maa mõõtmeis planeeti
Teadlased tuvastasid meie kosmilisest naabruskonnast kaks eksoplaneeti, mis võivad sobida eluks.
Lood
  • 30.01.24, 06:04
7 asja, mida igaüks võiks teada elu võimalikkuse kohta kaugetes planeedisüsteemides
Eksoplaneetide uurimine on kujunenud üheks astronoomia ja eriti astrobioloogia paeluvaimaks eesmärgiks. Kaugetes planeedisüsteemides asuvate tähtede ümber tiirlevad planeedid on parim paik, kust otsida vastust kaua õhus olnud küsimusele, kas me oleme universumis üksi.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele