• 01.03.22, 14:04

Trullakas ussike oli loomariigi esivanem

Kui Charles Darwin oma kuulsa evolutsiooniteooria valmis sai, pidi ta tõdema, et sellel on suur puudus. Ta ei osanud vastata küsimusele, kuidas kõige varasemad loomad said tekkida pealtnäha täiesti tühjast kohast, ilma et oleks olnud pisimatki märki neile eelnenud liikide kohta. Need saladused on lahendatud alles viimaseil aastail ja aastakümneil.
© Claus Lunau
  • © Claus Lunau
Charles Darwinil polnud enam valikut. Ta pidi sõnastama ja kirja panema suurima ohu omaenda loodud evolutsiooniteooriale – suurele tööle, mis talle nii südamelähedane oli. Teadlane kastis sule tindipotti, ohkas ja kirjutas paberile raske südamega järgmised read: „Küsi­musele, miks me varasemast ajast kivistisi ei leia, ei oska ma rahuldavat vastust anda.“

Seotud lood

Lood
  • 01.12.20, 15:36
Imetajate seltsielu algas arvatust varem
Iidsed kivistised räägivad, et imetajatele oli sotsiaalne käitumine omane palju varem, kui teadlased seni on arvanud. Pisikesed tänapäevaseid hiiri meenutavad loomakesed elasid maa-alustes urgudes koos juba umbes 75,5 miljonit aastat tagasi.
Lood
  • 01.12.23, 14:45
Dinosaurused võivad olla süüdi selles, et inimesed ei ela 200aastaseks
Kui võrrelda seda, kui pikaealised on roomajad ja kahepaiksed, ja seda, kui kaua elavad imetajad (sealhulgas meie, inimesed), siis on ilmselge, et kaalukauss on roomajate ja kahepaiksete kasuks. Nüüd on üks teadlane välja käinud idee, et sellist erinevust eluea pikkuses võib panna süüks dinosaurustele.
Lood
  • 29.10.24, 05:56
Aafrika ahvid seilasid Ameerikasse
Vähemalt 1700 kilomeetrit merel ning võitlus troopiliste tormide ja mäslevate lainetega – DNA ja kivistised pajatavad loo sellest, kuidas väike rühm visasid ahve ületas juba miljoneid aastaid enne Kolumbust Atlandi ookeani ja muutis igaveseks elu ajalugu.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele