• 01.06.22, 15:25

Uut tüüpi supernoova lahendab vana mõistatuse

Väikestest tähtedest saavad surma järel valged kääbused. Suured tähed lõpetavad neutrontähtede või mustade aukudena. Kuidas on aga lood vahepealsetega? Pärast nelikümmend aastat kestnud otsinguid on lõpuks leitud uut tüüpi supernoova, mis sellele küsimusele vastuse annab.
© J. DePasquale and Las Cumbres Observatory / STScU / NASA & Shutterstock
  • © J. DePasquale and Las Cumbres Observatory / STScU / NASA & Shutterstock
Ootamatult ilmub taevalaotusse uus täht. See helendab niivõrd kirkalt, et täht on peale öise aja palja silmaga nähtav isegi päeval.

Seotud lood

Lood
  • 29.01.23, 14:06
Täht elas supernoovaplahvatuse üle
Tavaliselt tähendab supernoovaplahvatus tähe eksistentsi lõppu. Järele jääb kas neutron­­­­täht, must auk või tühi koht kosmoses, ent tähe koostises olnud ained paiskuvad ilmaruumi, kus need tasapisi koonduvad ja ajapikku uusi tähti moodustavad. Nüüd on astronoomid leidnud sellise tähe, mis on supernoovaplahvatusest eluga välja tulnud ning helendab kirkamana kui kunagi varem. See avastus võib muuta supernoova definitsiooni.
Lood
  • 28.04.24, 07:17
Tähed elavad ohtlikku elu: vaata kosmosefotosid taevakehade sünnist surmani
Alates sünnist tolmu- ja gaasipilves kuni selle hetkeni, mil need lõpetavad oma elutsükli supernoovana, mõjutavad tähte äärmuslikud jõud, mis on aidanud luua mateeria ja elu.
Lood
  • 16.02.24, 06:46
Kosmilised kokkupõrked sepistavad raskeid elemente
Kõige kergemad elemendid sündisid Suure Paugu tagajärjel, raskemad tekivad tuumasünteesi käigus. Küsimus, kuidas tekivad veel raskemad elemendid, nagu kuld või uraan, oli teadlastel kindla vastuseta. Tõde leiti helendavast gaasipilvest, mis tekkis kahe neutrontähe kokkupõrkel.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele