• 14.03.24, 20:44

SpaceX-i ülivõimas uus kosmoselaev jõudis orbiidile, ent kukkus siis ookeani

Elon Muski ettevõtte SpaceX mehitamata kosmoselaev Starship jõudis oma kolmanda katsestardi tulemusena esimest korda kosmosesse. Esimesed kaks starti lõppesid plahvatusega. Kolmas laev veetis täna toimunud katselennu raames umbes tunni orbiidil ümber Maa. Kuid kaks samaaegset sidehäiret viisid ikkagi selleni, et laev hävis pärast Maa atmosfääri sisenemist ja kukkus ilmselt merre.
© Reuters
  • © Reuters
Täna, 14. märtsil meie aja järgi pärastlõunal Texase osariigist Boca Chicast startinud kosmoselaev jõudis kosmosesse vaid mõni minut hiljem. 121meetri kõrgune kosmoselaev, mis koosneb kanderaketist Super Heavy ja selle otsas asuvast kosmoselaevast (mille nimi on mõneti segadust tekitavalt Starship nagu ka kahel osal ehk kogu süsteemil kokku) on võimeline kosmosesse toimetama kümme korda raskema lasti kui suudavad SpaceXi praegu kasutatavad kanderaketid Falcon 9, mida kasutab ka NASA.

Seotud lood

Lood
  • 06.06.24, 14:52
SpaceXi kosmoselaev Starship jõudis lõpuks ühes tükis kosmosest tagasi
Kaheastmeline 122 meetri kõrgune kosmoslaev startis katselennule meie aja järgi täna, 6. juuni pärastlõunal kümme minutit enne kella nelja Texase osariigi lõunaosas asuvalt kosmodroomilt. Kolm eelmist Starshipi katselendu on lõppenud kosmoselaeva purunemisega. Neljas kosmoselend läks algusest lõpuni sujuvalt. Inimesi katselennul pardal polnud.
Lood
  • 03.04.24, 07:21
Hiigelrakett viib inimesed Marsile: viis asja, mida võiksid Starshipi kohta teada
Starship on suurim ja raskeim rakett, mis on eales Maa pinnalt startinud. Mõne aasta pärast viib 5000tonnine kosmoselaev astronaudid Kuule, kuid see on alles esimene peatus. Starshipi järgmine sihtkoht on Marss.
Lood
  • 01.07.20, 14:37
Hiiglaslik kosmoselaev hakkab Maa ja Marsi vahel liinilende tegema
Kosmoselaev Starship viib esimesed asukad Marsile nelja aasta pärast. SpaceXi eelis konkurentide ees on uued mootorid ja tugev teras. Kas kogu plaan pole siiski üleliia riskantne?
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele