Pilved Jupiteri kohal on pidevas liikumises ja sealsed mustrid võtsid seekord ootamatult tuttava vormi.

- © NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Vladimir Tarasov
Meie Päikesesüsteemi suurim planeet Jupiter on hiiglaslik gaasikera, mis koosneb peamiselt heeliumist ja vesinikust. Selle atmosfääri kõige kõrgem kiht on paks pilvevaip, milles möllavad tihti võimsad tormid. Võib juhtuda, et tormide tõttu segi keerutatud pilveviirud võtavad üsna omapärase vormi, nagu sellel 7. septembril automaatjaam Juno poolt tehtud pildil, mille NASA nüüd avalikustas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Suur lagunev tuum ja kaootilised orkaanid poolustel. Juba poolteist aastat on NASA automaatjaam Juno uurinud hiiglaslikku Jupiteri lähemalt. Selgub, et nii planeedi sisemus kui ka välimus ei vasta teadlaste senistele ettekujutustele.
Hoolimata tühjast jäisest pinnast on Jupiteri kuu Europa Päikesesüsteemis üks mõttekaim võimalik koht, kust otsida elu. Europa jääkaane all on meri, kus leidub rohkem vett kui Maa ookeanides kokku. Kosmoseaparaat Juno käis 2022. aasta septembri lõpus selle jäämaailma pinna lähedal.
Viimane tõeliselt soe ja selge suvekuu on oma nimetuse saanud Vana-Rooma keisri Augustuse järgi, kes olevat just sellel ajal enda kuulsusrikkaimad vallutused täide viinud. Rahvasuus tuntakse seda ka lõikuskuuna – ajana, mil vilja koristada ning valmistuda vaikselt pimeda sügise ja talve saabumiseks.
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.