• 17.11.22, 15:37

Must surm võis olla pärit tänasest Kõrgõzstanist

Ligikaudu 130 aastat tagasi välja kaevatud luid uurides tehtud avastus võib lahendada musta surma täpse päritolu müsteeriumi.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Väidetavasti viis see taud hauda iga kolmanda eurooplase ning vallandas ulatusliku pandeemiate laine, mis möllas Maal järgmise 500 aasta vältel. Katkubakter Yersinia pestis tegi Euroopas oma laastamistööd aastail 1347–1352 ning seda tuntakse inimajaloo ühe suurima tapjana. Hoolimata sügavast inimkonnale jäetud jäljest ei ole me siiani suutnud lõplikult välja selgitada, kust haigus täpselt pärines. Nüüd usub üks rahvusvaheline teadlaste rühm, et nemad on vastuse leidnud. Nad ütlevad, et haiguse algkolle oli Kesk-Aasias, täpsemini praeguses Kõrgõzstanis, Kasahstani ja Hiina vahel.

Seotud lood

Lood
  • 30.03.23, 07:38
Must surm kollitab praegugi
Hiliskeskajal ülisurmava katkupandeemia põhjustanud bakter elab siiani, on üsna heas vormis ja võib peagi muutuda antibiootikumiresistentseks. Katkuoht on maailmas ikka alles ja aeg-ajalt puhkeb mõnel pool ka epideemiaid. Teadlastel on nüüd aga uusi nutikaid lahendusi, millega saab ehk vältida sajandite­taguste surmalainete kordumist.
Lood
  • 13.03.24, 20:06
Nürnbergist avastatud katkuohvrite massihaud võib olla Euroopa suurim
Väljakaevamised pika ja väärika ajalooga Põhja-Baierimaa linnas algasid seoses uue elumajade ehitamisega. Ettevõtte In Terra Veritas arheoloogid palgati kontrollima, ega maa sees midagi ajalooliselt tähelepanuväärset ole. Nad eeldasid, et leiavad ilmselt Kolmekümneaastase sõja päevilt pärit müüre. Avastati aga midagi sootuks muud ja traagilisemat.
Lood
  • 05.08.23, 07:06
Teadlased jõudsid rõugete ajaloo algpunkti
Rõuged tapsid mitusada miljonit inimest. Võimalik, et nüüd on teadlased saanud selle nakkushaiguse algupära kohta uut teavet.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele