Kui kiiresti universum paisub? Sellele lihtsale küsimusele ei ole teadlastel üht lihtsat vastust – õieti on neil pakkumisi lausa kaks. Täpsed, veatud mõõtmised annavad erinevaid tulemusi ja ainus loogiline seletus sellele peitub maailmaruumi seni avastamata jõududes.
Oletame, et sa sõidad autoga ühest linnast teise – näiteks Tartust Tallinna – ja proovid mõõta, kui kaugel teine linn on. Kilomeetrilugeja näitab tulemuseks 185,7 kilomeetrit, aga kaardil mõõtes saad vastuseks 186,8 kilomeetrit. Tekib küsimus, kus on viga: kas distantsimõõdik valetab või oled ise valesti mõõtnud – või on pettus veel kusagil kolmandas kohas?
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Mis juhtub siis, kui me asuksime kosmoselaevaga valguse kiirusel teele sinna, kus on universumi lõpp? Koostatud on mõtteeksperiment, mis illustreerib seesuguse reisi kummalisi tagajärgi ning annab aimu, kus ja kuidas säärane kujuteldamatu retk täpselt lõpeb.
Universum on 13,8 miljardit aastat vana, aga ma olen lugenud, et selle läbimõõt on palju suurem kui 13,8 miljardit valgusaastat. Kas see on tõsi ja kuidas me nii kaugele näeme, kui valguse kiirus on kiiruse ülemine piir?
TÜ Tartu observatooriumi astronoomid nuputasid välja, kuidas on võimalik mõõta tumeaine liikumiskiirust. Kui meetod end ka praktikas tõestab, aitab see paremini aru saada sellest, mida kujutab endast 85 protsenti universumis leiduvast ainest, mis on andnud enda olemasolust siiani märku üksnes gravitatsiooni vahendusel.
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.