• 01.08.20, 14:59

Hadrosaurused olid elevandi moodi hallid

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kui illustraator peab tänapäeval dinosaurusele värvuse andma, teeb ta seda enamasti huupi. Dinosauruste kivistised koosnevad peaaegu alati ainult luudest ja hammastest, nii et paleontoloogid teavad nende loomade värvusest vähe. Nüüd aga on nad natuke targemaks saanud, sest USA Yale’i ülikooli teadlased on analüüsinud üht haruldast leidu – hadrosauruse väikest nahatükikese kivistist.
Avastati väikesed eumelaniini terakesed. See on halli värvust andev pigment. Leid viitab, et hadrosaurused võisid olla sama värvi nagu praegused elevandid. Teaduse seisukohalt on see loogiline, kuna hadro­saurused olid suured herbivoorid, kes elasid karjades nagu tänapäeva elevandidki.

Seotud lood

Lood
  • 10.01.24, 06:05
Salapärased ürgsuled sillutasid tee 26 miljardile tänapäeva kanale
Rohkem kui veerand sajandit pärast esimese sulgedega kaetud, ent tiivutu dinosauruse kivistise leidmist pingutavad teadlased ikka sulgede mõistatusliku tekke väljaselgitamise nimel. Vastuoluliste leidude erinev tõlgendamine võib lõppeda sellega, et kogu dinosauruste sugupuu on vaja ümber teha.
Lood
  • 04.01.24, 10:37
Kuidas ometi said dinosaurused nii suureks kasvada?
Mõned dinosaurused olid rohkem kui kümme korda raskemad kui tänapäeva suurimad imetajad. Miks näiteks ei kasva elevandid sama suureks kui saurused?
Lood
  • 03.05.24, 06:28
200 aastat dinosauruste avastamisest: ürgsed kiskjad olid intelligentsed ning neil oli keerukas hingeelu
Kui Inglise teoloog William Buckland 1824. aastal teatas, et on leidnud tundmatu suure looma kivistise, ei teadnud ta, millisele protsessi ta käima lükkas. Bucklandi 200 aasta tagune avastus oli stardipauk dinosauruste uurimisele, mis on ajaga aina enam hoogu kogunud. Alles nüüd hakatakse mõistma nende loomade elu pisimaid nüansse.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele